Brazilski naučnici otkrili su da je molekul iz otrova zmije žararakusu smanjio reprodukciju koronavirusa u ćelijama majmuna, što je potencijalni prvi korak prema leku u borbi protiv korona virusa.
Studija objavljena u naučnom časopisu Molecules pokazala je da je molekul koji proizvodi jedna od najotrovnijih južnoameričkih zmija za 75 posto smanjio sposobnost virusa da se umnoži u ćelijama majmuna.
"Uspeli smo da pokažemo da ova komponenta zmijskog otrova može inhibirati vrlo važan protein iz virusa", poručio je profesor sa Univerziteta Sao Paulo i autor studije Rafael Gido.
Molekul je peptid ili lanac aminokiselina koji se može povezati sa enzimom koronavirusa PLPro koji je vitalan za njegovu reprodukciju, a pritom se ne nanosi šteta drugim ćelijama.
Već poznat po svojim antibakterijskim svojstvima, peptid se može sintetizovati u laboratoriji, rekao je Gido u intervjuu, ali je dodao i da nije potrebno hvatanje zmija ili njihov uzgoj.
"Oprezni smo zbog ljudi koji bi mogli ići u lov na žararakuzu po Brazilu, misleći da će spasiti svet, to nije to", poručio je herpetolog koji vodi biološku zbirku u Institutu Butantan u Sao Paulu Đuzepe Puorto.
On dodaje i da otrov neće sam po sebi izlečiti korona virus.
"Naučnici će u narednom koraku proceniti delotvornost različitih doza molekula i otkriti da li je uopšte u stanju da spreči virus da uđe u ćelije", saopštio je Državni univerzitet Sao Pulo (Unesp) koji je bio uključen u istraživanje.
Nadaju se da će testirati tu materiju u ljudskim ćelijama, ali nisu naveli vremenski okvir.
Žarakuzu je jedna od najvećih zmija u Brazilu, duga do dva metra.
Ova otrovnica živi na obalama Atlantika prekrivenim šumama, a može se pronaći i u Boliviji, Paragvaju i Argentini.
Foto: PixaBay ilustracija
Komentari
0
Pošalji komentar
stranica 1 / 1